Egészség, életmód

A sikeres életmódváltás titkai

életmódváltás

Az életmódváltáson sokan gondolkodnak, ám sokkal kevesebben kezdik el, végig pedig még ennél is kevesebben csinálják. Az vitathatatlan tény, hogy a kezdet a legnehezebb, de kitartani egy elhatározás mellett legalább ennyire nehéz, főleg, amikor elmúlik az újdonság varázsa, és monotonná válik az addig izgalmas új életmód.

A legfontosabb, hogy mindig egy jól meghatározott cél lebegjen a szemünk előtt, legyen ez pár vagy sok plusz kiló leadása vagy egy egészségesebb testi és fizikai állapot. Az is megesik, hogy nem az új életmód megkezdése, hanem a megtartása okozza a legnagyobb gondot, hiszen könnyű visszatérni a régi rossz szokásokhoz.

Azzal nyugtatjuk magunkat, hogy egy kihagyott edzéssel vagy egy elfogyasztott csokival még nem hízunk vissza, nem rontunk annyit az egészségünkön, de az egy csokit több csoki fogja követni, egy kihagyott edzésből pedig előbb heti pár, majd havi pár alkalom lesz.

Kifogás mindig akad, az életmódváltást pedig kudarcként fogjuk megélni. Hogy ez ne így legyen, van pár alapvető szabály, amit érdemes betartani a siker érdekében. Lássuk, melyek ezek!

A kulcs a tudatosság és a fokozatosság

Amikor elhatározzuk, hogy életmódot váltunk, fontos, hogy a célokat is meghatározzuk, mert a csinálgatom, és az valamilyen módon majd jó lesz elv nem tart ki túl sokáig. Fontos, hogy meghatározzuk, mit is szeretnénk elérni, mert így mindig tudjuk emlékeztetni magunkat, miért is vágtunk bele.

A célnak persze reálisnak kell lennie, az egy hónap alatt 10 kiló mínusz és a pár hét alatt hatalmas izmok nem fog összejönni, mi pedig csalódottak leszünk. A heti egy kiló reálisabb cél, ahogyan a napi 5, majd 10 perc mozgás beiktatása is.

A fokozatosság nagyon fontos. Jól hangzik ugyan, hogy az összes rossz szokásunktól egyszerre szabadulunk meg, vagy holnaptól napi egy órát edzünk, esetleg belevágunk egy új diétába, és mostantól se cukor, se tejtermék, se szénhidrát, betartani viszont már nagyon nehéz lesz, nehezebb, mint azt elsőre gondoltuk.

Inkább tervezzük meg a leszokást, az edzést, vagy a diétát, és lépésenként vezessük be az új életmódot az életünkbe. Az sem hátrány, ha többed magunkkal vagy egy társsal vágunk bele az új életmódba, esetleg egy mentor segítségével, aki a rossz napokon is ott lesz mellettünk, és segít leküzdeni az esetleges nehézségeket.

A szakember bevonása is jó ötlet, különösen akkor, ha valamilyen betegséggel küzdünk.

Alakítsunk ki új napi rutint és szokásokat!

Az életmódválás egyik legnagyobb nehézsége a rendszeres étkezés. Sokan csak bekapnak egy falatot reggel, délelőtt azonban már farkas éhesek. Ilyenkor kerülnek elő a nassolnivalók, az ebéd pedig kimarad, mert a nass már megtöltött minket.

A reggeli, ebéd és vacsora betartása fontos lépés, és valószínű, hogy új szokások kialakításával jár majd. A nassolnivalót sem feltétlen kell elhagynunk, csak egészségesebb megoldásokat kell keresnünk. A tabletták és műkaják helyét át kell adni az egészséges és természetes megoldásoknak, és a folyadékpótlásról sem szabad megfeledkeznünk.

Érdemes a családtagjainkat is beavatni a tervbe, hogy segíteni, támogatni tudjanak minket. Azt is célszerű kigondolni, hogyan tudjuk hatékonyan megoldani az evést úgy, hogy ne kelljen két-háromféle különböző ételt készíteni, hogy mindenki étkezni tudjon.

Az elért eredményeket célszerű vezetni, erre a határidőnapló is megfelelő lehet, de használhatunk külön naplót is az életmódváltás során, amelyben vezetjük az eredményeket és a célkitűzéseket is.

Kép forrása: Pexels.com

Ez is érdekes lehet: